DAJ SWEMU GŁOSOWI GŁOS CZ.II

warsztaty_głosu_744_496
Nie ma jednej uniwersalnej metody dla wszystkich,  która uleczyłaby i zniosła blokady tkwiące w ciele, a objawiające się w głosie. Każdy człowiek niesie ze sobą swój indywidualny, niepowtarzalny bagaż doświadczeń. Czasem chodzi o wsparcie techniki mówienia, a czasem o odwagę wyrażania własnych opinii, o rozwój świadomości i odblokowanie emocji, które „utknęły” w gardle, co może objawiać się np. słabym brzmieniem głosu, piskliwym głosem lub nawet jąkaniem. Jąkanie bywa też wynikiem publicznego upokorzenia w dzieciństwie lub innych traumatycznych doświadczeń. Często zdarza mi się pracować z kobietami, których głos jest dziecinny, mimo że one mają już 30, 40, 50 lat. Gdy po raz pierwszy słyszą swoje prawdziwe brzmienie są bardzo wzruszone. Wiedzą, że nareszcie odnalazły tę istotną cząstkę siebie. To bardzo szczególny moment.
Co możesz zrobić dla swojego głosu już dziś?
1. Poznaj go – nagraj swój głos na dobrej jakości dyktafon, który nie zniekształca dźwięku. Pierwsze wrażenie może być dziwne – usłyszysz bowiem coś, czego nie znasz. Jednak to właśnie tym dźwiękiem obdarzasz innych. Spróbuj nie oceniać, tylko po prostu poznać. Pamiętaj też, że jeśli coś Cię razi, to jest to przecież tylko brzmienie obecne, które diametralnie zmieni się gdy podejmiesz pracę nad głosem.
2. Baw się nim – śpiewaj, śmiej się, wzdychaj, mrucz, udawaj różne odgłosy. Wyobraź sobie, jak mogłeś/aś piszczeć i swobodnie pokrzykiwać jako dziecko. Spróbuj stać się nim od czasu do czasu. To ćwiczenie doskonale rozluźnia.
Pamiętaj też, że zawsze możesz zwrócić się do specjalisty, by pomógł Ci odnaleźć Twoją prawdziwą barwę głosu oraz odkryć Twój potencjał.

Profil autora

Alicja Malinowska
Alicja Malinowska
Ekspertka sztuki mówienia, terapeutka głosu i przez głos, logopedka. Pracuje z napięciami ciała, tremą, uczy relaksacji. Przez 8 lat prowadziła Akademię Efektywnej Komunikacji „Moovdobrze” realizując szkolenia w zakresie sztuki mówienia i pracy nad głosem.
więcej

kursy PRZEPISY

kursy KURSY

[products columns="3" orderby=”date”]