PROPOLIS – PANACEUM NA WSZYSTKO

bee-831843_1920

Każdy produkt pochodzący z ula zadziwia swoimi prozdrowotnymi właściwościami i skutecznością. Badania nad jadem, mleczkiem pszczelim, pyłkiem kwiatowym, propolisem, czy tak oczywistym miodem, każdego roku przynoszą nowe, zaskakujące informacje na ich temat.

Jedną z wciąż do końca nie zbadanych pszczelich tajemnic jest propolis. Jak dotąd rozpoznano 300 substancji wchodzących w jego skład. Znany już w starożytnym Egipcie, swoją nazwę wywodzi z greki i w dosłownym tłumaczeniu znaczy „przedmurze miasta”.

Pszczoły tworzą go z substancji żywicznych zbieranych z wybranych drzew. Młode pączki na drzewach pokryte są balsamiczną warstwą chroniącą przed bakteriami, owadami i grzybami. Pszczoły wykorzystują tę substancje na swoje potrzeby.

Propolis jest niczym innym jak kitem używanym przez pszczoły do uszczelniania ula, ramek lub mumifikowania niechcianych intruzów, np. gryzoni. Pokrywane są nim wszystkie wewnętrzne powierzchnie pszczelego gniazda. Swoją specjalną rolę odgrywa przy wlotach do uli. Każdy z nich jest obłożony cienką warstwą propolisu, dzięki czemu powracające pszczoły-robotnice w drodze do wnętrza przechodzą przez naturalną „komorę” antybakteryjną.

Bo propolis jest przede wszystkim silną substancją antybakteryjną, przeciwgrzybiczną, przeciwzapalną i przeciwwirusową. Ma również właściwości regenerujące, znieczulające i stymulujące układ odpornościowy.

Posiada zdolność blokowania bakterii, wirusów i pierwotniaków. Nie tylko leczy, ale przeciwdziała bardzo wielu chorobom. Jest stosowany w leczeniu grypy, gronkowca złocistego, goi rany, pomaga przy oparzeniach, trądziku, owrzodzeniach; oczyszcza wątrobę, łagodzi nieżyty żołądka, zabezpiecza przed zatruciem metalami ciężkimi. Z powodzeniem radzi sobie ze stanami zapalnymi jamy ustnej, górnych dróg oddechowych, przeciwdziała parodontozie, leczy afty i choroby dziąseł. Wykorzystywany jest w stanach zapalnych dróg moczowych, rodnych, problemach z prostatą. Skutecznie leczy hemoroidy i rany żylakowe. Wspomaga działanie terapii hormonalnych i kuracji antyrakowych. Regularne spożywanie propolisu spowalnia procesy starzenia i przeciwdziała rozwojowi chorób degeneracyjnych.

Bez wahania można stwierdzić, że to lek nie dość, że w stu procentach naturalny, to uniwersalny. Ma również właściwości upiększające i odmładzające.

A najlepsze w nim jest to, że bardzo łatwo przygotować z niego domowe preparaty lecznicze. Jak i na co go stosować w naturalnym leczeniu codziennych dolegliwości: nalewka dobra na wszystko.

Profil autora

Beata Jóźwiak
Beata Jóźwiak
Dawno temu muzykolog z ciągotami w kierunku filozofii. Po długim flircie ze światem korporacji i mediów, z wyboru przez lata „house-manager”
więcej

kursy PRZEPISY

kursy KURSY

[products columns="3" orderby=”date”]