ZDROWIE CHODZI NA PIECHOTĘ

taoNasza cywilizacja pędzi odrzutowcem. Tempo przepływu informacji, zmian technologicznych, trybu życia jest szalone i zanim zdążymy zorientować się co nowego na rynku np: telefonów komórkowych, to zanim kupimy tę nowość, już pojawia się na rynku nowy model. Mamy dostęp do informacji natychmiast i w ilościach niewiarygodnych. Smartfony, telewizja, internet. Możesz wiedzieć wszystko w ciągu ułamka sekundy, zależne jest to tylko od szybkości dostępnego internetu. Do tego media społecznościowe, gdzie każdego dnia jesteś wstanie zobaczyć co słychać u kilkuset znajomych.

Dzieci w szkole uczą się coraz więcej, moim zdaniem, zupełnie niepotrzebnych informacji, obciążając w nadmiarze intelekt.  Tryb naszego życia też jest w pędzie. Ciągle jesteśmy w tzw. „niedoczasie”. Próbujemy to nadrobić ograniczając ilość godzin snu. Chcemy mieć rozwiązania na wszystko w postaci „10 sposobów na…” lub magicznej tabletki, która usuwa objawy choroby niemal natychmiast. Życie staje się powierzchowne.

Tego wszystkiego ani nasz umysł ani ciało nie jest w stanie udźwignąć i za tym wszystkim nadążyć. Żyjąc w ten sposób nie możemy zapewnić sobie zdrowia.

W taoistycznej koncepcji świata, która dała podwaliny pod medycynę chińską jest mowa o zasadzie równowagi pomiędzy dwoma pierwiastkami, które tworzą życie i cały wszechświat. YIN i YANG:

  •  zimno – ciepło
  •  ciemność – jasność
  • wilgoć – suchość
  • odpoczynek (sen) – aktywność (działanie)
  • kobieta – mężczyzna
  • noc – dzień
  • jesień/zima – wiosna/lato
  • itd.

W swojej naturze są opozycyjne, ale tylko zachowany balans między nimi daje zdrowie i życie. Z tego punktu widzenia ciężko mówić, że nasze życie jest w równowadze. Jak widać brakuje nam aspektu YIN w naszym trybie i sposobie bycia.

Ostatnio modnym tematem w kontekście zdrowia jest ZAKWASZANIE organizmu jako przyczyna większości chorób cywilizacyjnych z nowotworami na czele. Mało kto widzi przyczyny zakwaszenia w trybie życia czy sposobie myślenia. Mówimy o jedzeniu zakwaszającym i to wszystko. I oczywiście złe odżywianie ma duży wpływ na stan naszego organizmu, ale dopóki stan naszego umysłu i tryb życia się nie zmieni, nie będzie w nim „oddechu” , spokoju, relaksu, dystansu do wszystkich „zakwaszających ” spraw, ludzi  i emocji nie możemy mówić o zdrowiu.

Starożytna mądrość, którą jest Tradycyjna Medycyna Chińska widzi człowieka holistycznie, dlatego warta jest uwagi, dzięki niej możemy bardziej zrozumieć czy jest naprawdę nasze zdrowie zarówno na poziomie cielesnym, emocjonalnym i duchowym.

Profil autora

Dominika Adamczyk
Dominika Adamczyk
Wielbicielka gotowania i naturalnych metod leczenia. Twórczyni Akademii Tao Zdrowia gdzie od 10 lat, na kursach i warsztatach, propaguje naturalne metody samoleczenia, w oparciu o Tradycyjną Medycynę Chińską.
więcej

kursy PRZEPISY

kursy KURSY

[products columns="3" orderby=”date”]