ZMIENIAMY NAWYKI NA WIOSNĘ

sunglasses-1209619_1280

Wiosna, ach to Ty! Wrzucamy grube czapki i płaszcze do szafy. I już? Wspomnieniem zimy może jednak pozostać trudny do zrzucenia dodatkowy kilogram, włosy bez blasku, przesuszona skóra, zmęczenie i spadek energii. Czas na odnowę! Małymi krokami możemy doprowadzić do spektakularnych zmian w naszym samopoczuciu i wyglądzie. Oto kilka sposobów, jak zmienić nawyki i powitać wiosnę piękni, tryskający pozytywną energią i zdrowiem.

1.Sprzątanie po zimie

Dotyczy to nie tylko mieszkań, ale nas samych. Oczyszczanie jest podstawą i powinno być pierwszym etapem wszelkich zmian. Detoks oczyszcza nie tylko ciało, ale także umysł, uwalnia od stresu, zmęczenia, przywraca siły witalne gdyż powoduje regenerację całego organizmu. Warto! Metod oczyszczania jest wiele: dieta warzywno-owocowa, zielone koktajle. A może post? Pamiętajmy o poleganiu na rzetelnych źródłach informacji i korzystania z porad doświadczonych ekspertów. A także piciu dużej ilości wody i herbat ziołowych, które pozwolą oczyścić organizm z toksyn.

2.Wiosna na talerzu

Prawidłowa dieta oparta na wartościowych składnikach to podstawa dobrego samopoczucia, pięknego wyglądu i zdrowia. Jest to również najlepsza kuracja odmładzająca! Skąd w marcu truskawki? Stęsknieni nowalijek, pamiętajmy jednak, iż te najwcześniejsze pochodzą z dwóch źródeł: z importu z krajów o cieplejszym klimacie lub ze szklarni. Te pierwsze muszą przebyć długą drogę i zostać zakonserwowane na czas transportu. Te drugie są zarówno mniej smaczne, jak i uboższe w składniki odżywcze, dojrzewają bowiem bez słońca. Poza tym hodowcy często próbują chemicznie przyspieszać proces dojrzewania (używając etylenu, azotanów w nawozach sztucznych). Jedzmy więc sezonowe owoce i warzywa, dostępne lokalnie. I poczekajmy na krajowe i gruntowe nowalijki, które dzięki naturalnemu nasłonecznieniu będą cieszyć nas smakiem i raczyć bogactwem minerałów i witamin. Uzależnijmy siebie i nasze rodziny od tego, co nam sprzyjazmieńmy nieprawidłowe nawyki i wybierzmy zdrowe zamienniki dla cukru, białej mąki, przetworzonej żywności.

3.Wiatr we włosach, słońce na twarzy

Zrzućmy zimowy pancerz i pozwólmy skórze oddychać nie tylko poprzez zdjęcie puchowych kurtek, ale również dzięki peelingowi ciała i usunięciu zrogowaciałego naskórka – najlepszy i najtańszy home made na bazie oliwki z dodatkiem soli morskiej lub cukru. Niech wiosennym postanowieniem będzie zmiana kosmetyków pełnych chemii na naturalne, oparte na organicznych i co ważne – nieuczulających składnikach (potwierdzonych certyfikatami).

4. Dobre zakupy

Nie dajmy się zwodzić marketingowym obietnicom. Czytajmy etykiety, sprawdzajmy składy. Dotyczy to zarówno żywności z zaszyfrowanymi kodami E, pełnymi barwników, ulepszaczy jak i chemii, kosmetyków i innych produktów. Szukajmy naturalnych kosmetyków dla siebie i swoich bliskich. Lista niebezpiecznych składników mogących powodować alergię, a nawet zaburzenia hormonalne i inne choroby jest długa. Producenci często wykorzystując lukę prawną, używają określeń na etykietach: „naturalny”, „hipoalergiczny”, „sensitive”, „przebadany dermatologicznie”. Wybierajmy produkty naprawdę naturalne i hipoalergiczne bo tylko takie są bezpieczne. Dla ułatwienia wyboru powstały międzynarodowe certyfikaty; zaufajmy im.

5. Tu i teraz

Poczujmy niespieszną radość z danej chwili! Zatrzymajmy się, bądźmy tu i teraz. Świeci słońce, rozkwitają drzewa, śpiewają ptaki, poczujmy to. Wyjdźmy na spacer, otwórzmy okna – oddychajmy pełną piersią. Znajdźmy każdego dnia chwilę na oderwanie się od obowiązków, wyciszenie w samotności, wystudzenie buzującej myślami głowy. Celebrujmy posiłki, poczujmy ich smak, zapach, zatraćmy się na moment w atmosferze towarzyszącej piciu ulubionej herbaty. Uważność przynosi uczucie zadowolenia, ale też pomaga zapanować nad nadmiernym apetytem. Jedząc uważnie jemy mniej.

6.Ruch po zdrowie

Najnowsza piramida zdrowego żywienia opracowana przez naukowców z Harvardu na pierwszym miejscu stawia codzienną aktywność, która stymuluje wydzielanie endorfin – poprawia humor i zdrowie! Ruch to nie tylko fitness, to również pójście pieszo do pracy, sprzątanie, spacer z psem, zabawa z dzieckiem. Rodzinna aktywność na świeżym powietrzu to dawka dobroczynnej witaminy D3, której mamy po zimie ogromny deficyt.

Sami wybierzmy, od czego zaczniemy wiosenne zmiany. Może po prostu od wyłączenia telewizora i pójścia na spacer z rodziną? Zamiany słodyczy na owoce?

Zdrowe śniadanie, kontakt z przyrodą, zainspirują do wprowadzenia nowej zmianę następnego dnia. Pierwsza nagroda w postaci lepszego samopoczucia i wyglądu zmotywuje do kolejnych wyzwań. A Pierwszy krok to już połowa drogi! Najlepszy czas na działanie jest właśnie TERAZ!

Profil autora

Magda Szymanowska
Magda Szymanowska
dyplomowany coach zdrowia, dietetyk, zajmuje się promocją zdrowego trybu życia.
więcej
Ostatnie publikacje
Opublikowano w kategoriach Uroda

kursy PRZEPISY

kursy KURSY

[products columns="3" orderby=”date”]