BEZGLUTENOWY ZAKWAS NA WIELKANOCNY ŻUR

zakwas_wzielonegramy

Żurek wielkanocny i codzienna zalewajka, tak charakterystyczna dla kuchni regionu z którego pochodzę, były tymi daniami, które w momencie przejścia na dietę bezglutenową wydawały mi się straconymi na zawsze.

Zaczęłam jednak szukać inspiracji w internecie, próbować sama w domu, aż w końcu udało się. Stworzyłam własny przepis na ten wyjątkowy wielkanocny przysmak. Oto on:

Składniki:

  • 200g kaszy gryczanej niepalonej
  • 400ml przegotowanej wody źródlanej
  • 4 ząbki czosnku
  • 2,3 liście laurowe
  • majeranek

Kaszę gryczaną bezglutenową (z przekreślonym kłosem) mielę na mąkę. Czosnek obieram i przekrawam wielokrotnie wzdłuż. Przesypuję mąkę do glinianego garnka, dodaję majeranek (całkiem sporo, lubię jego wyrazisty smak), liście laurowe, czosnek. Zalewam całość ciepłą wodą. Mieszam wszystkie składniki, przykrywam garnczek (ale tak aby dostawało się do niego powietrze) i odstawiam w ciepłe miejsce. Codziennie zbieram z wierzchu powstałą pianę i mieszam składniki. Po 4, 5 dniach zakwas jest gotowy. Wówczas zlewam go po wymieszaniu do szklanego naczynia, zakręcam i wstawiam do lodówki.

Ważne:

Zakwas mieszamy drewnianą łyżką!

Dla mnie ten zwyczaj ma dodatkowe znaczenie. Jest spotkaniem z rodzinną tradycją. Do mieszania zakwasu używam mieszadełka odziedziczonego po mojej Babci przez Mamę, a mnie przekazanego gdy zaczęłam prowadzić własny dom. Lubię niepozorne przedmioty z historią. A w czynnościach oczywistych odnajdywać wspomnienia. Czego i Wam życzę 🙂

Profil autora

Beata Jóźwiak
Beata Jóźwiak
Dawno temu muzykolog z ciągotami w kierunku filozofii. Po długim flircie ze światem korporacji i mediów, z wyboru przez lata „house-manager”
więcej

kursy PRZEPISY

kursy KURSY

[products columns="3" orderby=”date”]